Regisztráció


Belépés

Keresés erre: gyermekétkeztetés

Levesfőzőben egy egyszerű,gyors krémleves.1 krumpli, 1 nagy sárgaépa, 1 nagy gyökér, 1 vöröshagyma, gurítottam még hozzá 2 gerezd fokhagymát.

Saját vegetám, csombor, tökmagolaj a tetejére. Extra smooth program, tökéletes 30 perc alatt, addig az ember tud más csinálni!

Én aki rendkívül ellene voltam a levesfőzőnek, mondtam hülyeség, szükségtelen stb. Mióta megvan sokkal több levest és zöldséget eszünk. A lányomtól már azt is megkaptam, túságosan zöldség ízű..

Az enyém 2 literes Domo márkájú, nagyon elégedett vagyok vele, lehet, hogy a 1,5 literes kevés lenne.

  • A levesfőzőnek az idős és gyermekétkeztetésben is nagy hasznát vehetjük! Rengeteg zöldség vitaminok, rostok, az ízek kavalkádját készíthetjük el, pillanat alatt zöldfűszerekkel, sajtokkal stb. Csak a fantáziánk szabhat határt, főzhetünk darabos és krémleveseket, csak odatesszük és mehetünk a konyhából, ,,szól,, amikor kész van.
  • Sajnos a gyerekek nem igazán szeretik ma a leveseket, pedig nagyon egészséges, fontos a táplálékbevitel szempontjából, ezzel rá lehet szoktatni őket. Eszméletlen leveseket lehet főzni, meg kell próbálni..

A sajtkészítésben tudjátok mi a legnehezebb? Jó jejet beszerezni.. Valóban nem egyszerű dolog, nekem most sikerült 15 litert beszereznem.

A sajtkészítés nagyon egyszerű. a tejet 30 percig tartjuk 68-69 Con, mikor visszahűlt 37 C ra beoltjuk oltóval (lehet kapni az interneten). 15 literre 4 ml oltót tettem. Összekavarjuk, 1 óráig állni hagyjuk. Utána felvágjuk a sajttésztát, leszedjük a savót róla.

Tetszés szerint ízesítjük. Nekem ebben volt saját vegeta, fokhagyma pép, apró rozmaring. formákba szedjük és mehet be a hűtóbe szűrőkanalakban.

Természetesen készíthető tehéntejből és kecsketejből egyaránt. Gyógyétrendekben, idősek étrendjében , gyermekétkeztetésben nagy szerepe lenne, csak sajnos kevesen csinálják otthon.

  • Amint hagyuk kicsit tovább a formába 3-4 napot, már készen áll a füstölésre és készíthetünk füstöltsajtot, ami igazi finomság.

Egyértelműen igen! Harmad, negyedannyi folyadék kell a főzéshez a lassúfőzőben és kevesebb ízesítőanyagot , fűszert kell hozzáadnunk. élmény ha szeretjük a természetközeli de koncentrált ízvilágot. Lassan főz, alacsonyabb hőfokon így sokkal kíméletesebb, egészségesebb a szervezetünk számára a lassúfőzőben készített étel!

Az élelmiszereknek a hosszú de kíméletes főzés során a szénhidrátláncai lerövidülnek, így változik az ételünk színe, íze, állaga. A húsleves például, sötétebb szinű, markáns csodálatos illatú lesz, leginkább az erőlevesre hasonlít majd. az ételeinkben lévő, keményítő, cukrok is könnyebben emészthetővé válnak, így könnyebb a hasnyálmirigy munkája és a zsíremésztés is!

Idős bácsikám például csak a lassúfőzőben főtt húslevest szereti, azt mondja ,,a gyerekkori húslevesekre emlékezteti! Természetesen sokkal kevesebb fűszert/zöldfűszert kell tennünk bele, nagyon intenzív ízhatásokat érünk el vele! egy alkalommal tettem az öreg húslevesébe egy kis lestyánt, mindjárt észrevette, mondta is többet ne tegyek bele.

Így a lassúfőzőnek igenis helye van az idősétkeztetésben, gyógyétkezésben, diétákban, és a gyermekétkeztetésben!! Sajnos Magyarországon csak most kezdik megismerni ezt a régi elfeledett főzési módszert! Beszerezhetünk 2-3-4,5-6,5 l űrtartalmú lassúfőzőket, az a lényeg mérjük fel mire van szükségünk!

Slow cooker avagy lassúfőző

A fermentálás egyszerűen csodálatos tartósítás!

Nemrég kezdtem el komolyabban fermentálni, de a család egyszerűen alig bír betelni vele. Ma a nyárikonyhában pakolás közben találtam egy kb. 23–25 napos vegyes fermentált zöldséget. Nem sziszegtettem külön, azt hiszem 3%-os sóoldattal készült.

Volt benne:

  • vegyes zöldség,

  • kakukkfű,

  • csombor,

  • mustármag,

  • 2-3 gerezd fokhagyma,

  • az üveg aljára pedig kapor került.

Egyszerű, olcsó, mégis fantasztikus tartósítási mód!
A zöldségeket üvegbe tesszük, felöntjük sós vízzel, és 11-14 nap múlva már nagyon finom fermentált savanyúságot kapunk.

Nagymamáink ezt sok helyen egyszerűen csak „vizes uborkának” hívták. Nem volt nagy divatszó körülötte, mégis nagyon jól működött.

A fermentált ételek rengeteg hasznos baktériumot, pre- és probiotikumot tartalmaznak. Ezek segítik a hasznos bélbaktériumokat, támogatják a természetes immunitást, és növelik a szervezet ellenálló képességét.

Szerintem a fermentálásnak a gyermekétkeztetésben és az idősek étrendjében is sokkal nagyobb szerepet kellene kapnia.
Adalékanyag és tartósítószer nélkül készül, mégis télen igazi vitaminbombaként fogyaszthatjuk.

Nagymamáink nagyon bölcsen gondolkodtak. Olcsón, egyszerűen tettek el egészséges, egészségmegtartó ételeket télire. Nem primőr zöldségeket ettek egész évben, mégsem hiányzott nekik.

Tipp:

Mi a fermentlével is élünk!
Ha elfogy egy üveg savanyúság, a levét külön üvegbe öntöm, és naponta kb. fél decit iszunk belőle.

Szerintem sokkal jobban jár a család, ha a drága, ízetlen primőr helyett ilyen házi fermentált finomság kerül az asztalra.

A fermentálásnál egyszerűbb és természetesebb tartósítási mód szerintem nagyon kevés van — mégis meglepően kevesen készítjük otthon.

Fermentárium

A képen a fermentált zöldségeim láthatóak! A felső polcon a már régebbi érlelt felöntőlevek láthatók. Nagyon finomak, minél régebbi mindíg más ízük van. a természet csodái!

Itt több fermentált zöldséget találsz, válassz

Miben segíthet az egészségedben a fermentálás , itt olvass

A csodálatos fermentálás házilag!

A fermentálás egyszerűen csodálatos tartósítás! Nemrég kezdtem el de a család alig bír vele betelni. nagy a rumli a nyárikonyhában, ma találtam egy vegyes kb 23-25 napos eltevést. Nem sziszegtettem, azt hiszem 3 % os sóoldatba készítettem.

Vegyes zöldség, zöldfűszerekkel, kakukkfű, csombor, mustármag, 2-3 gerezd fokhagyma, az üveg aljára kapor. Nagyon egészséges, elkészítése egyszerű. beletesszük az üvegbe, feltöltjük sós vízzel és 11-14 nap múlva már finom.

A gyermekétkeztetésbe és ídősétkeztetésbe be kéne vonni, immunerősítő tulajdonsága miatt. Mellesleg adalék és tartósítószermentesen készítjük és télen úgy fogyaszthatjuk mint vitaminbombát. Nagymamáink ezt a fajta tartósítást egyszerűen vizes uborkának hívták.

Egészségügyi hatás:

A fermentált ételek rengeteg hasznos baktériumot (pre és probiotikumot) tartalmaznak, amik a hasznos bélbaktériumokat segítik így a természetes immunitást emelik. a betegségekkel szembeni ellenálló képességünket növelik!!

Mindenféleképp a fermentálás a gyógyétrendek egyik alapköve!! Gondoljuk el, nagymamáink, olcsón egészségeset sőt egészségmegtartó dolgokat tettek el télire!! Nem a primőrt ették, bár az nem is volt de nem is hiányzott!

  • Tipp: Mi úgy is használjuk, ahogy elfogy egy üveg , a levét leöntöm egy üvegbe és naponta iszunk belőle 0,5 dl t.
  • Jobban jár a gyermeked és Te is ha a primőr helyett ilyet adsz otthon az asztalra!

A fermentálásnál egyszerűbb tartósítás szerintem nagyon ritka, mégis nagyon kevesen készítünk otthon!

Fermentárium

A képen a fermentált zöldségeim láthatóak! A felső polcon a már régebbi érlelt felöntőlevek láthatók. Nagyon finomak, minél régebbi mindíg más ízük van. a természet csodái!

  • Készítés: (ált recept) A kimosott üveg aljára én kaprot szotktam tenni, tetszés szerint zöldfűszereket, (bazsalikom, oregano, kakukkfű, izsóp stb). Mustármag, ízlés szerint koriandermag. Zöldségek,, karfiol, brokkoli rózsáira szedve, sárgarépa,gyökér egész vékony karikára, ha van uborka félbevágva,, káposzta, kelkáposzta,stb. Felöntjük 2 v 3 % os sóoldattal.
  • A tetején csak 1-1,5 cm légrést hagyunk, leszorítjuk, hogy a víz teljesen lepje el!!!! Befőttes lapkával lezárjuk az üveget!
  • Fontos konyhameleg helyen tartani és egy tálcát tenni alá mert valószínű futni fog.
  • Reggel és este nyissuk meg a tetőt, utána szorosan zárjuk vissza.
  • 10-14 nap múlva már finom, ezután már hűvös helyre kell tenni és ahogy telik az idő egyre más és jobb íze lesz!
  • Kizárólag jódmentes sóval készítsük!!

Januárban is lehet friss zöldséget szedni a kertből – ha az ember tarlórépát vetett.

Nálunk ilyenkor gyakran kerül az asztalra egy darab frissen szedett tarlórépa zsíros kenyér mellé, de más ételekhez is nagyon jól illik. Az íze kicsit olyan, mint a friss hónapos retek, csak enyhébb és lédúsabb.

Pedig ez a régi, szinte elfeledett zöldség nagyon értékes téli vitaminforrás.


Miért érdemes tarlórépát vetni

A tarlórépa nagyon hálás növény:

  • kevés gondozást igényel

  • gyorsan nő

  • jól bírja a hideget

  • télen is szedhető a kertből

Ha van egy kis kerted, érdemes vetni belőle.

Júniusban már vethető, és 40–45 nap alatt 30–35 dkg-os répák nőnek. Egy évben akár háromszor is vethető, és nem ritka az 5–10 kg-os répa sem.

Nálunk egyszer még 28 kg-os példány is termett.


Íze és tápértéke

A tarlórépa íze sokak szerint a friss hónapos retekhez hasonlít, ezért télen is jólesik nyersen enni.

Ráadásul:

  • vitaminokban gazdag

  • ásványi anyagokat tartalmaz

  • jó rostforrás

Ha okosan gazdálkodunk a kertben, nem feltétlenül kell télen primőr zöldséget venni.


Régi időkben mire használták

Régen a tarlórépát gyakran használták állatok téli takarmányozására.

Az állatok így télen is kaptak friss zöldséget, és a tapasztalat szerint kevesebbet betegedtek meg, mert több vitaminhoz jutottak.


Felhasználása a konyhában

A tarlórépa nagyon sokféleképpen elkészíthető.

Lehet például:

  • nyersen fogyasztani, mint friss zöldséget

  • savanyítani, mint a káposztát

  • fermentálni 2–3%-os sóoldatban

  • főzeléket készíteni belőle

  • reszelve süteménybe vagy rétesbe tenni

Erdélyben például reszelt tarlórépából főzeléket és rétest is készítenek.


Gyermek- és időskori étkezésben

Ha rajtam múlna, a tarlórépát a gyermekétkeztetésben is használnák.

Télen jó vitaminforrás lehetne, akár savanyúságként is. Ma sok gyerek csak a bolti csemegeuborkát ismeri.

Idős embereknek is jól adható:

  • reszelve

  • vagy szükség esetén pürésítve botmixerrel

Így könnyen fogyasztható.


Vetőmag

A tarlórépa vetőmagja gazdaboltokban könnyen beszerezhető.

Ha van egy kis kerted, érdemes kipróbálni – kevés munka, de sok öröm.

Készítette